Depilacja pastą cukrową – naturalnie, skutecznie i bez bólu
Co to jest pasta cukrowa i jak się ją stosuje?
Depilacja pastą cukrową to metoda stosowana od stuleci m.in. na Bliskim Wschodzie. Pasta cukrowa jest zaś masą składającą się z wody (lub łagodzących ziół), soku z cytryny oraz cukru. Składniki te, po wymieszaniu, są podgrzewane do stu stopni, a następnie schładzane do temperatury ciała. To zatem naturalna metoda depilacji, równie skuteczna jak depilacja woskiem, jednak niepodrażniająca skóry, niewywołująca alergii i praktycznie bezbolesna. Zaleca się ją m.in. osobom cierpiącym na żylaki.
Odpowiednio schłodzoną masę cukrową nakłada się na skórę w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków, zaś zrywa się ją w kierunku zgodnym ze wzrostem owłosienia. Proces ten nie wymaga dodatkowych narzędzi.
Depilacji tą metodą można poddać wszystkie partie ciała, w tym pachy, ramiona, okolice bikini, meszek nad ustami czy brwi, a więc również te wyjątkowo wrażliwe oraz trudno dostępne. Dlatego też – zwłaszcza osobom niewprawionym – zaleca się wykonanie jej w salonach kosmetycznych, pod okiem profesjonalistów, którzy wytworzą odpowiednią konsystencję pasty oraz pomogą usunąć zbędne owłosienie bezboleśnie i w stu procentach.
Kiedy można poddać się depilacji pastą cukrową i jak się do niej przygotować?
Aby depilacja pastą cukrową była bezbolesna, należy się jej poddać, gdy owłosienie osiągnie 0,5–2 milimetry wzrostu. Dłuższe (3–4 mm) może spowodować ból oraz mniej zadowalające rezultaty zabiegu.
Około dwa dni przed samym zabiegiem zaleca się zrezygnować z kosmetyków natłuszczających, jak olejki lub balsamy, zastępując je mniej obciążającymi skórę preparatami. Dzień wcześniej warto też zastosować peeling, masując skórę ruchami kolistymi.
Jak pielęgnować skórę po zabiegu?
Po zabiegu depilacji masą cukrową mogą się niekiedy pojawić podrażnienia lub niewielki obrzęk. Objawy te zazwyczaj ustępują w ciągu jednego dnia. Aby je zniwelować, można posmarować podrażnione miejsca delikatnym balsamem, kremem lub preparatami łagodzącymi.
Przez dwa dni po zabiegu nie powinno się stosować perfumowanych mydeł czy kosmetyków zawierających alkohol, zaś przez ok. dwa tygodnie (w zależności od karnacji) nie zaleca się opalania depilowanych miejsc. Tydzień po zabiegu można przeprowadzić delikatny peeling cukrowy.
Zalety depilacji za pomocą pasty cukrowej
Jak już wspomniano, pasta cukrowa to masa składająca się z naturalnych składników, która nie wywołuje alergii oraz nie podrażnia skóry. Meoda ta jest też niemal bezbolesna, a jednocześnie skuteczna – usuwa owłosienie wraz z cebulkami, oklejając jedynie włoski, nie zaś skórę.
Pastę cukrową można stosować na wszystkie partie ciała oraz na bardzo krótkie owłosienie, już 1–2-milimetrowe. Odrastające włosy są zaś dużo słabsze i jaśniejsze, a na niektórych partiach ciała mogą już nigdy nie odrosnąć. Oprócz usuwania owłosienia zabieg redukuje też martwy naskórek, pozostawiając skórę gładką na kilka tygodni.
Metoda ta nie wymaga dodatkowych narzędzi ani środków chemicznych (jak ma to miejsce np. w przypadku wosku syntetycznego), gdyż do usunięcia pozostałości masy cukrowej ze skóry wystarczy jedynie ciepła woda, bez konieczności pocierania naskórka. Samą masę, przed użyciem, chłodzi się do temperatury ciała, dzięki czemu nie jest ono poparzone ani podrażnione.
Tę naturalną, skuteczną metodę poleca się osobom w każdym wieku.